بلیچینگ

12 خرداد 1401 | 18:46
بلیچینگ

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان واقعاً چیست؟ آیا دوست دارید لبخند شفاف و زیبایی داشته باشید؟ زمانی که صحبت از سفیدی دندان‌ها به میان می‌آید، دو راه بیشتر وجود ندارد: بلیچینگ دندان یا مراقبت‌های داخل منزل. در هر دو روش برای سفید کردن دندان‌ها از مواد سفید کننده مبتنی بر پروکسید استفاده می‌شود. روش‌های خانگی حاوی ۳ الی ۲۰ درصد پروکسید است. در حالی که روش بلیچینگ دندان با ۱۵ و ۴۳ درصد پروکسید ارائه می‌شود.

روش سفید کردن دندان‌ها برای افراد دارای دندان‌ها و لثه‌های سالم و ترمیم نشده بسیار ایده‌آل است و کسانی که از رنگ زرد دندان‌ها رنج می‌برند بهترین نتیجه را از این روش مشاهده می‌کنند. البته این روش زیبایی برای همه توصیه نمی‌شود.

 

سفید کردن دندان

بلیچینگ دندان یکی از راه کارهای عملی در سفید کردن دندانها میباشد که امروزه بسیار مورد استفاده قرار میگیرند. افراد بسیاری برای داشتن دندانهای زیبا و تغییر رنگ در دندانها با انجام بلیچینگ بر روی دندانهای خود رنگ دندانها به مرور زمان و با افزایش سن تغییر میکند.
بسیاری از افراد نیز به دلایل مادرزادی دارای رنگ مناسبی در دندان نمی باشند. از آنجایی که سفیدی دندانها به طور ناخودآگاه نشانه ای از جوانی و زیبایی بر شمرده میشود و در زیبایی فرد تاثیرات بسیاری دارد, همواره سفید کردن دندانها که در علم پزشکی به آن بلیچینگ نیز گفته میشود, از محبوبیت برخوردار بوده است. این نکته قابل ذکر است که بلیچینگ دندان بر روی دندانهای روکش شده و همچنین روکش ایمپلنت دندان قابل انجام نمی باشد.


انواع روش بلیچینگ دندان:

بطور کلی دو روش در بلیچینگ وجود دارد:

۲- بلیچینگ دندان در خانه یا Home Bleaching

 

بلیچینگ Home یا بلیچینگ در منزل به معنای سفید کردن دندان ها در خانه و به وسیله خود شخص است. یکی دیگر از راه‌های سفید کردن دندان، بلیچ در منزل است. مواد مورد استفاده در این روش با نوع ماده استفاده شده در مطب دندانپزشکی کاملاً متفاوت است. در ابتدا یک قالب از دندان‌ها تهیه می‌شود تا با کمک لابراتور تری متناسب با دندان‌ها طراحی شود. تری متناسب با دندان‌ها همراه با ماده سفید کننده برای مدت زمان مشخصی روی دندان‌ها قرار می‌گیرد که این کار در یک دوره درمانی بین یک الی دو هفته به‌صورت روزانه باید تکرار شود. چرا که هر مرتبه تنها روی یکی از فک‌ها قرار می‌گیرد.

برای به نتیجه رسیدن از این روش بلیچینگ دندان داشتن صبر و حوصله بسیار اهمیت دارد.


۱- بلیچینگ در مطب یا Office Bleaching

 

بلیچینگ Office، به معنای سفید کردن دندان ها نزد دکتر و در مطب می باشد که کلیه مراحل آن از ۰ تا ۱۰۰ در محل دندانپزشکی انجام می شود.  مقدمه ای که برای اینکار بسیار حائز اهمیت است این است که اگر دندان های شما دارای هرگونه پلاک های میکروبی و جرم باشد، قطعا پیشنهاد می کنیم جرم گیری و بروساژ دو فک را به صورت کامل قبل از بلیچینگ آفیس انجام دهید.

این روش سفید کردن با کمک دندانپزشک مجرب و باتجربه قابل انجام است که با قرار دادن مواد شیمیایی مخصوص دارای درصد بالا طی مدت زمان کوتاه دندان‌های سفید و درخشان نمایان می‌شوند. این روش طی ۳ الی ۴ جلسه که هر جلسه حدود ۳۰ الی ۶۰ دقیقه زمان بر است، به نتیجه می‌رسد و برای اجرا و استفاده از مواد شیمیایی به مهارت کافی دندانپزشک نیاز دارد.


بلیچینگ فوری دندان

این روش سفید کردن دندان‌ها یکی از جدیدترین روش‌های ارائه شده زیبایی دندان است که با نام پاور یا سفید کننده نیرو نیز شناخته می‌شود. برای اجرای این روش از هیدروژن پروکساید غلیظ استفاده می‌کنند که دندان‌ها تنها در یک جلسه به‌صورت کامل سفید می‌شوند. البته سفید شدن دندان‌ها با کمک روش فوری موقتی است و بعد از گذشت ۱ سال، دندان‌ها دوباره به رنگ طبیعی خود بر می‌گردند.


آفیس بلیچینگ:

در این روش که سفید کردن در مطب نامیده میشود، ژل‌های بلیچینگ با غلظت بالا و برای زمان کوتاه و مشخصی بر روی دندان قرار میگیرند و در این روش سرعت سفید شدن دندان بالاتد از روشهای خانگی است ولی در صورتی که به درستی استفاده نشود ممکن است باعث حساسیت زود گذر در لثه و مخاط دهان شود. در نتیجه دندانپزشک باید مهارت کافی در بلیچینگ دندان را داشته باشد.
در این روش برای جلوگیری از تماس مواد اکسیدکننده با لثه‌ها از ژلهای مخافظ مخصوصی استفاده میشود که با مهارت بر روی لثه قرار میگیرد و با نور آبی محکم میگردد.
ماده مورد استفاده در بلیچینگ دندان, پراکسید هیدروژن (مطبی) و یا کاربامید پراکسید (خانگی) میباشد. ژل بلیچینگ سفید کننده دندان معمولا حداکثر معادل ۳۵% پراکسید هیدروژن غلظت دارد.
در بازار تجهیزات دندانپزشکی, تجهیزات و وسایل کمکی دیگری نیز مطرح است که متناسب ساختار آنها در طبقه بندی‌هایی مانند لیزر, پلاسما آرک, ال ای دی, دیودها و ... قرار میگیرند و این نکته را فراموش نکنید که در نهایت ژل بلیچینگ است که دندانهای شما را سفید میکند و نوع دستگاه در فعال سازی ژل موثر بوده!!!

 


بلیچینگ خانگی:

در این روش, دندانپزشک از دندانهای شما قالب میگیرد تا برای شما وسیله‌ای به نام ”تری بلیچینگ“ بسازد. این وسیله به شکل دندانها و شفاف است. باید ماده بلیچینگ را درون تری و در نواحی مربوط به هر دندان قرار داد و سپس تری را روی دندانها گذاشت.
برخلاف ادعای برخی از دندانپزشکان نتایج حاصل از بلیچینگ, دائمی و همیشگی نیست و به طور معمول بعد از چندین ماه نیاز به تکرار دارد.
فرآیند سفید شدن دندان‌ها نیاز به استفاده منظم و صحیح از ماده بلیچینگ دارد. ممکن است در چند روز اول سفیدی دندانها چندان محسوس نباشد, ناامید نشوید و ادامه دهید.
به طور معمول و در بیشتر افراد زمان لازم جهت سفید شدن دندانها دو هفته است. هر چند ممکن است در بعضی افراد بسته به عامل بد رنگی دندان این مدت زمان بیشتر است.
ماده بلیچینگ به صورت سرنگهای قابل تزریق است. بعد از تزریق ماده در تری باید پیستون آن را کمی به عقب کشید تا ماده تحت فشار نشت نکند و به هدر نرود.
ماده بلیچینگ را در خارجی‌ترین قسمت‌تری در حفرات مربوط به دندنها قرار دهید و سپس‌تری را در دهان قرار دهید و آن را کمی فشار دهید. اضافات آن را پاک کنید.
بعد از استفاده , تری را زیر آب سرد بشویید.

 

 


چه زمانی دندان‌های ما به بلیچینگ نیاز دارد؟

بر اساس مشاهدات، رنگ دندان‌ها حتی با مسواک زدن نامرتب ممکن است تغییر پیدا کند و به رنگ زرد یا کرم متمایل شود. در حالی که امروزه روش‌های پیشگیری بسیاری برای تغییر رنگ دادن دندان‌ها وجود دارد و هر چقدر نکات مراقبتی بهداشت دهان و دندان و مسواک زدن را رعایت شود از این موضوع بخوبی پیشگیری خواهد شد. البته تأثیر مواد غذایی روی تغییر رنگ دندان‌ها بسیار زیاد است و بدون اینکه متوجه شوید دندان‌ها و مینای دندان با آهستگی با تغییر رنگ روبرو می‌شوند. بسیاری از مواد غذایی حاوی رنگدانه بعد از جویدن مستقیماً روی دندان‌ها تأثیر می‌گذارد و این تغییر رنگ در دراز مدت باعث تغییر همیشگی دندان‌ها خواهد شد.

از جمله عوامل تاثیرگذار روی تغییر رنگ دندان‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برخی نوشیدنی‌ها و مواد غذایی مانند قهوه تأثیر بسیار زیادی روی تغییر رنگ دندان‌ها می‌گذارد که استفاده بیش از اندازه با مرور زمان بسیار عمیق روی دندان‌ها ایجاد می‌کند.
 • یکی از عوامل بسیار تاثیرگذار روی رنگ دندان‌ها استعمال دخانیات است. مواد تشکیل دهنده دخانیات خطرات ناگوار و مستقیمی روی رنگ دندان‌ها تأثیر دارد
 • با افزایش سن و گذشت زمان دندان‌ها به‌صورت کاملاً طبیعی تغییر رنگ پیدا می‌کند و کم کم با تحلیل لایه اولیه، لایه زرد رنگ مینای دندان خودش را نشان می‌دهد.
 • با ایجاد آبسه، آفت دهان و کیست، مینای دندان دچار آسیب دیدگی می‌شود و لایه زیرین نمایان خواهد شد.
 • مصرف برخی داروها مانند آنتی بیوتیک و آنتی هیستامین باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود که در صورت مشاهده این مشکل استفاده از درمان خانگی برای سفید کردن دندان‌ها و روش بلیچینگ بسیار مناسب است.

 


عواملی که باعث زردی رنگ دندان‌ها می‌شود

عواملی که باعث زردی رنگ دندان‌ها می‌شود

تغییر رنگ دندان‌ها به دو نوع کلی اتفاق می‌افتد: بیرونی و ذاتی. روش بیرونی روشی است که رنگ دندان‌ها در لایه بیرونی دندان‌ها اتفاق می‌افتد. در حالی که تغییر رنگ ذاتی به قسمت ساختار داخلی دندان یعنی عاج مربوط می‌شود که معمولاً به رنگ تیره یا زرد خودش را نشان می‌دهد. عوامل مختلف باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود که با شناختن این عوامل می‌توان تا حدودی از زرد و کدر شدن دندان‌ها جلوگیری نمود. در موارد زیر با برخی از این عوامل اصلی آشنا می‌شوید:

 • مصرف دخانیات
 • عدم رعایت بهداشت و مسواک زدن نامنظم
 • عدم استفاده از نخ دندان
 • بروز بیماری‌های مؤثر بر مینا و عاج مانند عفونت‌های خاص در دوران بارداری
 • افزایش سن و از بین رفتن لایه بیرونی مینای دندان
 • ژنتیک، برخی‌ها بسیار خوش شانس هستند و به‌صورت طبیعی مینای دندان آنها روشن و درخشان به نظر می‌رسد.
 • استفاده از روش‌های پزشکی و درمانی مانند شیمی درمانی و پرتو نگاری سر و گردن
 • مصرف تتراسایکلین و سایر آنتی بیوتیک‌ها باعث ایجاد لکه‌های رنگی خاکستری و زرد و قهوه‌ای روی دندان‌ها می‌شود.
 • مصرف برخی نوشیدنی‌ها و دخانیات در ایجاد لکه‌های دائمی روی دندان بسیار تاثیرگذار است.
 • پوسیدگی دندان با لکه‌های رنگی مانند سفید، خاکستری، قهوه‌ای و حتی سیاه و سبز همراه است.

مهم‌ترین علت تغییر رنگ دندان‌ها

مهم‌ترین علت تغییر رنگ دندان‌ها

عوامل مختلف روی تغییر رنگ دندان‌ها مؤثر است که برخی از عوامل، تأثیر بیشتری روی تغییر رنگ دندان‌ها دارد و برخی دیگر به‌صورت ناخواسته و کاملاً اتفاقی باعث تغییر رنگ ناگهانی دندان‌ها می‌شود. در موارد زیر با عوامل اصلی تغییر رنگ دندان‌ها آشنا می‌شوید:

مواد غذایی

مهم‌ترین عامل تاثیرگذار روی تغییر رنگ دندان‌ها مصرف مواد غذایی همچون قهوه، چای، نوشابه، آبنبات‌های رنگی، غذاهای حاوی ادویه، آبمیوه، سس، سویا و برخی سبزیجات است که به‌تدریج باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود.

عدم استفاده منظم از مسواک

بهترین راه برای پیشگیری از تغییر رنگ و پوسیدگی دندان‌ها، مسواک زدن منظم است. در صورت عدم استفاده مداوم دندان‌ها با احتمال بیشتری با تغییر رنگ روبرو می‌شود و بافت و عاج دندان‌ها با احتمال بسیار بالا در معرض آسیب دیدگی قرار می‌گیرد.

استفاده از خمیردندان نامرغوب

خمیر دندان‌هایی که با هدف حفظ سلامتی دندان‌ها ساخته شده‌اند می‌توانند به دندان‌ها آسیب وارد کنند و باعث ایجاد سایش دندان‌ها و از بین بردن پلاک شوند. پس حتماً هنگام خرید دندان به ویژگی‌های محصول دقت کافی داشته باشید و مشخصه RDA نوشته شده روی بسته بندی را با دقت بررسی کنید. هر چقدر این سطح بالاتر باشد، احتمال آسیب دیدگی دندان‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند.

عدم رعایت بهداشت دندان

مراقبت‌های دندان و دهان اعم از استفاده مرتب از مسواک، نخ دندان کشیدن و دهانشویه آنتی باکتریال غیر الکلی به حفظ رنگ دندان‌ها بسیار کمک می‌کند و باعث می‌شود بهترین شرایط را برای حفظ سلامتی دندان‌ها فراهم کنید. در صورت وجود هر گونه ضعف در هر یک از موارد نام برده شده احتمال ایجاد لکه روی دندان‌ها را افزایش می‌یابد.


نحوه سفید شدن دندان توسط مواد شیمیایی بلیچینگ

سفید کردن دندان‌ها با استفاده از مواد شیمیایی بلیچینگ نسبت به روش‌های دیگر مانند کامپوزیت و لمینیت دندان بسیار متفاوت است. برای اجرای این روش لازم نیست سطح دندان‌ها خراشیده شود و ماده پایداری روی دندان‌ها قرار نمی‌گیرد. این روش در مرکز دندانپزشکی به‌عنوان روش‌های جرم گیری نیز شناخته می‌شود که دندان‌ها رنگ طبیعی و سفیدتر خود را به‌دست می‌آورد.

مواد شیمیایی مبتنی بر روشن کننده و سفید کننده با استفاده از یک قلم مو کوچک به‌طور مستقیم روی سطح دندان‌ها قرار می‌گیرد که اجرای آن با توجه به قدرت مواد شیمیایی ممکن است متفاوت باشد.


مراحل بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشکی

برای اجرای بلیچینگ ابتدا دندان‌های پوسیده و جرم گرفته مورد بررسی قرار می‌گیرد و اقداماتی برای رفع جرم و ترمیم پوسیدگی دندان‌ها انجام می‌شود. در موارد زیر با مراحل دیگر اجرای بلیچینگ آشنا می‌شوید:

آماده سازی دندان‌ها: ابتدا مواد سفیدکننده به نام پروکسید هیدروژن جهت قرارگیری روی دندان‌ها آماده می‌شود و در پی تغییرات شیمیایی باعث سفید شدن دندان‌ها خواهد شد.

تاباندن نور: سپس با استفاده از دستگاه مخصوص، نور مناسبی روی ماده بلیچینگ تابانده می‌شود و این ماده حدود یک ساعت روی دندان‌ها قرار می‌گیرد.

شستشوی دندان‌ها: بعد از طی شدن مدت زمان نام برده نوبت به شستشوی دندان‌ها می‌رسد.

تمام این مراحل طی چندین جلسه تکرار می‌شود که فواصل زمانی بین هر جلسه حداقل یک هفته است.


مراحل هوم بلیچینگ دندان چگونه است؟

مراحل هوم بلیچینگ دندان چگونه است؟

 • ابتدا به دندانپزشک مراجعه کنید و بعد از انجام مرحله جرم گیری و پالیش دندان‌ها قالب مورد نیاز برای فک بالا و پایین توسط روش قالب گیری ساخته می‌شود.
 • در جلسه بعدی ماده بلیچ ارائه می‌شود که باید به‌مدت حداقل دو هفته از این ماده به‌صورت مداوم استفاده کنید. ماده استفاده شده در این روش نسبت به روش دندانپزشکی ضعیف‌تر است و براحتی توسط خود شخص استفاده می‌شود.
 • سپس ماده بریچ را داخل تری یا قالب دندان قرار می‌دهید
 • در صورت خارج شدن مواد هنگام قرارگیری تری در دهان ماده اضافی را با دستمال پاک کنید.
 • بعد از در آوردن قالب مسواک زدن را اصلاً فراموش نکنید تا مابقی ماده از روی دندان برطرف شود.
 • هر بار استفاده تنها فک بالا یا پایین دندان‌ها را در نظر بگیرید. این کار باعث می‌شود از میزان سفید شدن فک تری گذاشته شده نسبت به دیگری مطلع شوید.

مزایای بلیچینگ دندان

مزایای بلیچینگ دندان

امروزه برخی روش‌های سفید کردن دندان مانند لمینت دندان با دردسرهای بسیاری همراه است و باعث بروز مشکلاتی همچون فرسایش مینای دندان و عصب کشی دندان‌ها را به همراه است. در حالی که این روش بدون نیاز به تراشیدن، دندان‌های سفید و کاملاً طبیعی را برای شما به ارمغان می‌آورد؛ بدون اینکه با عوارض خاصی همراه باشد. همچنین این روش نیازی به آماده سازی دندان‌ها ندارد و بسیار سریع و آسان باعث سفید شدن دندان‌ها می‌شود بنابراین اگر دندان‌های مرتب و منظمی دارید لازم نیست بابت انجام روش‌های دیگر هزینه زیادی بپردازید. با طی کردن تنها چند جلسه به دندان‌های زیبا و سفید خواهید رسید.


معایب بلیچینگ دندان

معایب بلیچینگ دندان

یکی از مهمترین معایب این روش استفاده از مواد شیمیایی برای رفع لکه‌ها و زردی دندان است که ممکن است دندان‌ها هنگام مواجه شدن با مواد شیمیایی دچار حساسیت شوند. همچنین طول عمر این روش بسیار کم است و برای ماندگاری بیشتر نیاز به انجام مراقبت‌های زیادی دارد.

یکی دیگر از معایب این روش وابستگی آن به عواملی همچون ژنتیک، مشکلات دهان و دندان است. به همین دلیل، نتیجه درمان ممکن است برای هر فردی متفاوت باشد.


آیا می‌توان با مواد موجود در بازار بلیچینگ دندان را انجام داد؟

اگر سری به بازار زده باشید کاملاً متوجه مواد شیمیایی‌های مختلف برای سفید شدن دندان‌ها شده‌اید. اما هر کدام از این مواد ها غیرقابل استفاده است و ممکن است عوارض بسیار بدی برای دهان و دندان داشته باشد. این روزها مواد شیمیایی بسیار متنوعی در داروخانه‌ها و سوپرمارکت‌ها با عنوان سفید کردن دندان‌ها به فروش می‌رسد که بیشتر دندانپزشکان استفاده از این مواد را اصلاً توصیه نمی‌کنند.

بر اساس مشاهدات انجام شده استفاده از این مواد باعث فرسایش و از بین رفتن لایه روی مینای دندان می‌شود که تأثیر بدی برای سلامتی دندان‌ها به همراه دارد.

غذاهایی که بعد از بلیچینگ دندان می‌توان استفاده نمود عبارتند از:

 • استفاده از مرغ و بوقلمون بعد از بلیچینگ دندان بسیار توصیه می‌شود. این نوع ماده غذایی بسیار سالم است و به‌دلیل داشتن رنگ روشن و عدم خاصیت اسیدی هرگز ظاهر سفید دندان‌ها را تهدید نمی‌کند.
 • مصرف ماهی سفید مانند آلباکور یکی دیگر از گزینه‌های مناسب برای سفید نگه داشتن دندان هاست.
 • برنج نیز به‌عنوان یک غذای مکمل در کنار مواد غذایی گوشتی بهترین پیشنهاد است.
 • ماکارونی برای پیشگیری از تغییر رنگ پیدا کردن دندان‌ها بسیار مناسب است. اما در صورتی که در کنار آن از سس‌های گوجه فرنگی، سبزیجات سبز رنگ استفاده نکنید.
 • پنیر سفید هم به‌عنوان یک وعده غذایی مناسب برای صبحانه شناخته می‌شود.
 • سفیده تخم مرغ را می‌توانید از زرده آن جدا کنید و با خیال راحت میل نمایید.
 • مصرف سیب زمینی ساده با رنگ سفید بدون هیچ افزودنی مانعی ندارد و باعث تغییر رنگ دندان‌ها نخواهد شد.
 • اگر به دنبال یک میان وعده عالی برای دندان‌ها هستید از موز غافل نشوید این میوه خوشمزه و پرطرفدار هیچ خطری برای تغییر رنگ دندان‌ها ندارد.
 • انتخاب نان سفید بسیار ایده آل است و با خیال راحت می‌توانید آن را میل کنید.

مراقبت‌های بعد از بلیچینگ دندان

مراقبت‌های بعد از بلیچینگ دندان

سفید کردن دندان‌ها کمک می‌کند با اعتماد به نفس بیشتری با دوستان و آشنایان خود ارتباط برقرار کنید و از خندیدن و بیرون افتادن دندان‌ها نهراسید. در این میان انجام مراقبت‌های بعد از بلیچینگ در سفید ماندن دندان‌ها بسیار تاثیرگذار است که در موارد زیر به آنها پرداخته‌ایم:

 • اولین نکته مهم برای ماندگاری سفیدی دندان‌ها مسواک زدن منظم است.
 • هرگز صبح‌ها بعد از برخاستن و شب‌ها قبل از خوابیدن و بعد از هر وعده غذایی مسواک زدن را فراموش نکنید و در صورت نوشیدن نوشیدنی‌های حاوی کافئین و شراب حتماً مسواک بزنید.
 • استفاده از خمیر دندان‌های سفید کننده در ماندگاری بلیچینگ بسیار مؤثر است و به از بین بردن لکه‌ها کمک می‌کند.
 • چنانکه دوست دارید نوشیدنی‌های گازدار یا چای سرد میل کنید استفاده از نی مانع ایجاد لکه روی دندان‌ها می‌شود و از تماس مستقیم مواد تاثیرگذار روی رنگ دندان‌ها جلوگیری می‌کند.
 • سعی کنید طی ۲۴ ساعت اولیه بعد از درمان از مصرف نوشیدنی‌های تاثیرگذار مانند چای، قهوه و آبمیوه جلوگیری کنید.
 • مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی که باعث ایجاد لکه روی لباس‌ها می‌شود روی دندان‌ها نیز تاثیرگذار است. پس از مصرف آنها نیز خودداری کنید.
 • همچنین طی ۲۴ ساعت بعد از سفید شدن دندان‌ها از مصرف خمیردندان‌های رنگی و دهانشویه پیشگیری کنید.

دندانها تا چه مدت بعد از بلیچینگ دندان, سفید می‌ماند؟

این موضوع بستگی به جنس دندانها ، بهداشت دهان فرد و رژیم غذایی او دارد. استفاده کمتر از غذاها و نوشیدنیهای رنگدانه دار به روند تثبیت رنگ دندان کمک میکند.
به طور کلی عوامل تاثیر گذار بر کیفیت و دوام بلیچینگ عبارتند از :
۱- جنس دندانها
۲- رعایت بهداشت فردی
۳- نوع رژیم غذایی فرد
۴- مواد به کار رفته در درمان بلیچینگ دندان
۵- نحوه انجام کار توسط دندانپزشک


نکات ضروری در مراقبت از بلیچینگ دندان

 •  بعد از سفید کردن دندانها لازم است که در ساعتهای اولیه بعد از درمان , لثه‌های خود را با آب گرم شستشو و ماساژ دهید تا با تسریع خون رسانی در لثه هر گونه التهاب احتمالی ایجاد شده را کاهش دهد.
 •  تا ۴۸ ساعت بعد از بلیچینگ دندانها از تماس طولانی مدت مواد خوراکی‌های دارای دنگدانه با دندانها بپرهیزید.
 •  حفظ نتایج درمانی به این مساله بستگی دارد که شما پس از سفید کردن دندانهایتان, چقدر توصیه‌های مراقبتی را رعایت کنید.
 •  نوشیدن زیاد قهوه و چای پررنگ, کشیدن سیگار, استفاده زیاد از نوشابه‌های رنگی و عدم توجه به بهداشت دهان و دندان از عواملی هستند که باعث میشوند دندانهایتان در مدت زمان کوتاهتری به رنگ اولیه خود بازگردد.
 •  تا یک هفته پس از درمان و در جلسات میانی درمان, از خوردن آب لیموی تازه و آب سیب خود داری کنید و مسواکتان را مانند موبایل به همراه داشته باشید و بعد از هر نوشیدنی و خوراکی مسواک بزنید.

بهترین برندهای بلیچینگ دندان

از میان برندهای معرفی شده برای بلیچینگ خانگی و بلیچینگ کلینیک دندانپزشکی برند وایت اسمایل و بوست جزء پرطرفدارترین برندهای تا کنون بوده است که در مدل‌ها و درصد تاثیرگذاری متفاوت قابل خریداری است. البته در دوره‌های مختلف محصولات متفاوتی به‌عنوان بهترین برندها معرفی شده است که هر دندانپزشکی با توجه به شرایط کاری و نظر دلخواهشان برند مناسب را ارائه می‌دهند. اما توصیه می‌شود قبل از هر کاری در مورد برندهای مختلف تحقیقات لازم را انجام دهید تا از مواد شیمیایی مناسبی برای دندان‌ها استفاده و بخوبی از آسیب دیدگی مینای دندان جلوگیری شود.


تفاوت بلیچینگ دندان و جرم گیری دندان

هر دو روش با رفع جرم روی دندان‌ها باعث سفید شدن آنها می‌شود. اما برای اجرای هر کدام از مواد شیمیایی مختلف استفاده می‌شود. روش جرم گیری به‌عنوان پاکسازی دندان‌ها و از بین بردن جرم بسیار پرطرفدار است که به رفع بوی بد و بدرنگی دندان‌ها بسیار کمک می‌کند. در حالی که روش بلیچینگ به‌عنوان یک روش سفید کننده دندان شناخته شده است که باعث رفع لکه‌ها و رنگدانه‌های روی دندان به مرور زمان نیز می‌شود. این روش صرفاً جز روش‌های زیبایی است و نسبت به دیگر روش‌ها آسیب کمتری به‌سلامتی دندان‌ها وارد می‌کند و لبخندی جذاب و درخشان به دهان می‌بخشد.


تفاوت بلیچینگ دندان و لمینت دندان

بلیچینگ دندان جز روش‌های ساده و کم دردسر سفید کردن دندان است که با کمک مواد سفیدکننده لک‌های ایجاد شده روی دندان‌ها را براحتی برطرف می‌کند و باعث روشن‌تر شدن رنگ دندان‌ها می‌شود. در حالی که لمینت دندان با قرار دادن روکش مناسب روی دندان‌ها به رفع ظاهر نامناسب دندان‌ها کمک می‌کند؛ طوری که روکش را می‌توانید در ضخامت‌های متنوع سفارش دهید. با کمک روش لمینت براحتی می‌توانید عیب‌های ظاهری دندان مانند شکستن دندان‌ها، فاصله بین دندان‌ها و تغییر رنگ آنها را به‌طور کلی برطرف کنید. اما روش بلیچینگ تنها باعث سفیدتر شدن دندان‌ها می‌شود.


تفاوت بلیچینگ دندان و کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان یکی دیگر از روش‌های زیبایی پرطرفدار است که باعث سفیدتر شدن دندان‌ها و تغییر فرم آنها می‌شود. اما با استفاده از روش بلیچینگ نمی‌توان بد فرمی دندان‌ها را برطرف نمود. معمولاً کسانی که به دنبال روش ساده برای سفید کردن دندان‌ها هستند، روش بلیچینگ را انتخاب می‌کنند. اما اگر از چیدمان دندان‌ها در کنار یکدیگر ناراضی هستید کامپوزیت دندان می‌تواند راهکاری مفید و اثربخش باشد. روش زیبایی کامپوزیت به‌طور کلی ظاهر دندان‌ها تغییر می‌دهد. در حالی که هیچ گونه تراشی روی واحدهای دندان ایجاد نمی‌شود.


آیا سفید کردن دندان به روش بلیچینگ عوارضی هم دارد؟

ماده استفاده شده برای بلیچینگ هیچ خطر و عوارضی برای دندان‌ها ندارد. در نتیجه این روش زیباسازی آسیبی به دندان‌ها وارد نمی‌کند. تنها مشکل احتمالی حساسیت نشان دادن دندان هاست. در واقع ممکن است مواد استفاده شده باعث افزایش حساسیت دندان‌ها شود و تأثیرات خاصی برای دندان‌ها به دنبال داشته باشد. اما اصلاً نگران نباشید با استفاده از دارو ضد حساسیت این مشکل کاملاً رفع خواهد شد.

کدام روش بلیچینگ سفید کردن دندان موثرتر است؟

بدون شک روش بلیچینگ دندان در کلینیک دندانپزشکی نسبت به روش خانگی تأثیر بیشتری دارد. اما روش خانگی ماندگاری بیشتری دارد. پس اگر به دنبال روش دائمی تری هستید، روش خانگی را انتخاب کنید. اما برای مشاهده نتیجه سریع‌تر، روش سفید کردن دندان‌ها در کلینیک دندانپزشکی بهترین انتخاب است.


هزینه بلیچینگ دندان و سفید کردن دندان

هزینه و قیمت بلیچینگ یا سفید کردن دندان متاثر از ۲ عامل اصلی است:

‍‍۱- ماده استفاده شده برای بلیچینگ دندان (برند متریال)

۲- نوع بلیچینگ از نظر Office یا At Home

ماده استفاده شده برای بلیچینگ دندان

با پیشرفت تکنولوژی شرکتهای مختلفی در سراسر دنیا شروع به تولید مواد بلیچینگ دندان نمودند. ماده اصلی بلیچینگ دندان پراکسید هیدروژن می‌باشد که طی فرآیندی ماده بلیچینگ با ترکیبات مختلف در این شرکت‌ها تهیه می‌شود.

در حال حاضر بهترین ماده بلیچینگ در دنیا مربوط است به شرکت اولترادنت ( Ultradent ) امریکا با میزان ۴۰% پراکسید هیدروژن که ما در کلینیک دندانپزشکی رامیار از این ماده بلیچینگ استفاده می‌کنیم.

طبیعتا با توجه به پیشتاز بودن این برند بلیچینگ در جهان، بلیچینگ اولترادنت ۴۰% امریکایی بیشترین اثربخشی، ماندگاری و قیمت در بین رقبای خود داراست.

از دیگر برندهای معروف بلیچینگ می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

بلیچینگ FGM – بلیچینگ SDI – بلیچینگ Whit Smile – و ...

بعضی از مواد بلیچینگ دارای قیمتهایی بسیار پایین‌تر از اولترادنت هستند که این باعث تفاوت قیمت بلیچینگ در دندانپزشکی‌های مختلف می‌شود.

نوع بلیچینگ از نظر Office یا At Home

همانطور که پیشتر گفته شد بلیچینگ دندان از ۲ طریق قابل استفاده است.

بلیچینگ Office که این خدمت در مطب یا کلینیک دندانپزشکی توسط دندانپزشک برای بیمار انجام خواهد گرفت و بیمار به مدت ۱۵ دقیقه ۳ مرتبه ( معمولا ) زیر اشعه ماورای بنفش با طول موج مشخص قرار خواهد گرفت تا ماده بلیچینگ تاثیر نمایی خود را روی دندانها نشان دهد.

بلیچینگ در منزل که در این روش برای بیمار یک قالبی به نام " تری بلیچینگ " تهیه میشود و بیمار در منزل برای خود بلیچینگ را بر روی دندانهای خود قرار می‌دهد. که طبیعتا نسبت به بلیچینگ در مطب دارای اثربخشی کمتری است.

به طور کلی هزینه بلیچینگ در مطب بیشتر از هزینه بلیچینگ در منزل خواهد بود ولی با اثر بخشی بیشتر.

به طور میانگین هزینه بلیچینگ Office در امریکا چیزی در حدود ۱۰۰۰ الی ۱۵۰۰ دلار است.